neděle 25. října 2015

TÉMA: PP vs bez PP: Mýty a omyly


Ačkoli v dnešní době existuje již mnoho článků, které se věnují tématu PP vs bez PP, či tématu množíren, jsou stále pejskařské diskuze plné nepravdivých mýtů a omylů. Pojďme se podívat na ty nejčastější...


"Každá fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata."-  Není nejmenší důvod, proč by každá fena měla mít štěňata. Častý je i argument "vlci ve volné přírodě to tak taky mají, je to jejich přirozenost, tak proč jim to upírat?", omyl, ani každá vlčice ve volné přírodě nemá alespoň jednou za život štěňata. I když pomineme fakt, že vlci jsou pouze a jen příbuzní psů, tudíž NEJSOU psi, tak ve vlčí smečce jsou jasně daná pravidla. Jedním z těchto pravidel je to, že pouze alfa pár smečky, je téměř vždy jediný, kdo má právo se rozmnožovat. Mimo jiné březost a porod je pro fenu dosti náročný, někdy je i fena přímo ohrožena na životě, proč to riskovat kvůli ničím nepodložené domněnce? Zvláště pak, když člověk nemá dostatek informací a znalostí, co a jak.

"My PP nepotřebujeme, jelikož na výstavy chodit nechceme." - S koupí PP štěněte se nikomu neupisujete k tomu, že se budete výstav účastnit (samozřejmě pokud to ve výjimečných případech nemáte ve smlouvě). PP je "pouze" rodokmen psa. Je pouze na vás, čemu se se svým psem budete věnovat. Pokud někdo netrvá na tom, aby jeho pejsek byl přesně podle standardu, může si pořídit PP štěndo, které standard úplně nesplňuje (např. je nestandardně zbarvený, má zálomek ocasu a podobně), tato štěnda jsou mimo jiné i levnější.
Pořízení PP štěněte vás nijak nezavazuje k účasti na výstavách.
"Můj bez PP pes ale má PP rodiče, chovateli se pouze nechtělo psy uchovňovat, jelikož jim to přišlo zbytečné." - Pokud vám tímto "prodejce" štěňat argumentuje, mělo by to pro vás být znamení, že je to buď hlupák, anebo něco není v pořádku. Bonitace, neboli uchovnění, není až tak složitý proces. Většinou se na bonitaci vykašlou ti, kteří vědí, že by jejich pes bonitací neprošel, ať už kvůli povahovým problémům nebo z nějakého zdravotního důvodu.

"My máme pejska od soukromého chovatele, takže my množitele nepodpořili." - Za prvé, každý chovatel je soukromník, nebo snad víte o nějakém státním podniku na chov psů či jiných mazlíčků? Za druhé, je to sice smutné, ale ano, každý, kdo si koupil bez PP pejska za cenu vyšší, než jsou náklady za očkování a odčervení, podpořil množírny. Neboť i množírny jsou součástí jakéhosi trhu a na trhu panuje jedno základní pravidlo - Kde je poptávka, tam je i nabídka. Jednoduše řečeno, pokud jsou lidé ochotní koupit si za několik tisíc bez PP pejska, pak se množitelům vyplatí produkovat další a další štěňata, jelikož stále budou mít kde své "zboží" udat.

"Nemám peníze na to, abych si mohl koupit psa s PP za 30 000 Kč." - Jak jsem již psala v předchozím článku na téma PP vs bez PP, pořizovací cena za štěně, je ve výsledku ten nejmenší výdaj za psa. Mimo jiné, né vždy PP štěně stojí až 30 tisíc. Samozřejmě hodně záleží na plemeni a na "kvalitě" krycího páru. Bez PP "napodobenina" plemene vás přijde i na 5000 Kč, štěně s PP, které není po šampionech rodičích a je určeno spíše jako mazlíček, vás může přijít třeba i na 6-8000 Kč. Jsou to vcelku snadné počty. A pokud už chcete pejska např. na sport a chcete, aby měl i kvalitní rodiče a tudíž bude za vyšší cenu, pak jsou chovatelé, kteří když vidí u člověka zájem, jsou ochotní pejska prodat i na splátky. Takže sečteno podtrženo - argument, který zkrátka nedává smysl. Pokud nechcete za psa dát vyšší pořizovací částku, pak je nejjednodušší řešení navštívit útulek.
Netrváte-li na standardu a neplánujete-li se svým štěnětem výstavy, můžete si pořídit nestandardní štěně.
"Chovatelé psů s PP chovají jen pro prachy." - Částka, kterou chovatel získá za jeden odchov, mu mnohdy stěží pokryje náklady za krytí. Rozepsaných nákladů na odchování jednoho vrhu už je možné na internetu najít vícero. Chovatel vynaloží nemalé prostředky za následující - zdravotní vyšetření feny, uchovnění, registrace vrhu, nakrytí, veterinární prohlídky feny, očkování a odčervení štěňat, vystavení PP, strava štěňat a feny (nemluvím zde o běžné stravě feny, ale o znásobenou dávku v období březosti) a podobně. Samozřejmě zde jsou i výdaje za výbavičky pro budoucí majitele štěňat a podobně. Nesmíme také zapomínat na to, že chovatel = podnikatel, tudíž je povinen zdanit příjmy za štěňata. A to tu nemluvíme o čase, péči a know-how, které chovatel vynaloží za jeden odchov. Skutečnost je taková, že na odchovu spíše vydělá člověk, který odchová bez PP vrh - mnohdy se neobtěžují zdravotními vyšetřeními, prostě odchovají štěňata, vyberou za ně peníze, které ani nezdaní a tím to pro ně hasne.


"Psi s PP jsou "přešlechtění" a nemocní, kdežto psi bez PP přešlechtění nejsou." - Vzhledem k tomu, že u bez PP psů nemáte tušení, kdo byli příbuzní, pak nemůžete mít ani jistotu, že krycí pes není příbuzný nakrývané feny. Mimo jiné je celkem možné, že většina z bez PP psů má některé předky s PP, proto jsou na tom s "přešlechtěním" téměř stejně. A právě z důvodů přešlechtění chovatelé pečlivě vybírají krycí pár tak, aby se co nejvíce minimalizovala zdravotní rizika a aby zde byla co nejmenší příbuznost (samozřejmě neříkám, že to tak dělají všichni). Znám i chovatele, kteří ke své feně hledali krycího psa několik let. Co se týče zdraví, neexistuje studie, která by hovořila ve prospěch tohoto argumentu, zde hraje roli více faktorů. Dalo by se říci, že voříšci (kříženci více dvou či více různých plemen) jsou na tom po zdravotní stránce lépe, jelikož je velká pravděpodobnost, že se jejich nakřížením dědičné vady vyruší. Ovšem i to není stoprocentní, jelikož může dojít i k opačnému efektu a to je ten, že se u štěňat projeví vady obou plemen. Otázka zdraví psů s PP a bez PP je také velmi nejasná, zde by se dalo říci, že obě strany jsou na tom prakticky stejně, ovšem je potřeba zohlednit fakt, že u bez PP psů se s vyšetřeními na dědičné vady nikdo moc netrápí. Tudíž říct o bez PP psovi, že je zdravý, ačkoli nemá žádná vyšetření, ale je tak souzeno pouze na základě faktu, že nevykazuje známky nějakých zdravotních problémů, je pouze a jen domněnka, nikoli fakt.
"Když bude mít fena jednou štěňata, nebude pak trpět na falešnou březost." - Opět ničím nepodložené tvrzení, které navíc neplatí. Bohužel odchování štěňat feně s faleškami nijak nepomůže.

I takto to může dopadnout, když se u nakrytí feny nepřemýšlí.
"Naše štěně bylo jediné nadbytečné, tak PP nedostalo." - Toto možná bylo praxí v minulém století, bohužel v dnešní době už nadbytečná štěňata neexistují a PP dostanou opravdu všechna štěňata z vrhu.

"Majitelé fenky po ní chtěli štěňátko, tak jí nechali nakrýt jen jednou." - Je krásné, že je to údajně "jen" jednou, bohužel i z jednoho vrhu se může narodit i 10 štěňat, která budou potřebovat domov, stejně tak je i jeden vrh pro fenu velká zátěž a v rukou neznalce i velké riziko. Navíc, nikdo vám nezaručí, že vám majitelé fenky nelžou a tímto se neobhajovali u 10ti dalších vrhů.

_______________________________________________________________________________________________________

Přečtěte si i další články na téma PP x bez PP:


 PP vs bez PP - základní informace2 komentáře:

 1. Ahoj, perfektní poznatek, super článek, zhltla jsem ho na první dobrou. Moc mě baví Tvůj blog. Taky píšu o psech, na konci nechám link, tak se můžeš mrknout... akorát píšu specifičtější čánky a moc se mu v poslední době nevěnuju (shame on me :D), tak doufám, že díky Tobě a Tvému blogu zase najdu tu chuť a ta ponorka se zase vynoří na hladinu :).
  Tyhle mýty jsem zmiňovala také u jednoho mého článku, i když ne tedy úplně všechny. Určitě si přidám tento odkaz na svůj blog, aby si případní zastánci bezPP psů mohli přečíst i relevantní článek z jiného - Tvého zdroje.
  Díky za Tvůj blog a pokračuj, je super. :)
  Adéla a Floki z blogu www.ohmydog.cz

  OdpovědětVymazat
 2. ...a stejně se najdou lidi, kteří radši budou věřit těmhle mýtům. Pěkně o tom píšou na webu projektu Nekupuj. Adoptuj!, se kterým souhlasím. Nejlepší řešení je podle mě adopce psa/kočky z útulku, potom kupování s PP - a kupování bez PP ani omylem.

  OdpovědětVymazat

O mně

Jmenuji se Jaina, jsem grafička, amatérská fotografka, milovnice psů a především majitelka borderáka jménem Mojo. Mezi mé největší zájmy patří kynologie, etologie psů a chovatelské potřeby a o tom všem také jsou mé články.

Máte-li nějaký dotaz, nápad na článek, či recenzi, nebo nějaké připomínky, napište mi do komentářů, na mail nebo třeba na facebooku.

@pawsitive notes 2015-2020

Osvětové články
Doporučuji