čtvrtek 16. února 2017

10+1 aktivita se psem



Už je to nějaký ten pátek, kdy mi došlo, že k tomu, aby byl pes šťastný a spokojený, nestačí pouze to, že ho majitel má rád. Láska ke psu je jedna z nejdůležitějších věcí, ovšem dle mého je pouhým palivem pro ty ostatní. Jedním z těchto nejdůležitějších aspektů je poskytnout psovi dostatečné vyžití, zaměstnat mu hlavu a pracovat s ním. Psi jednoduše byli stvořeni k práci s člověkem, proto po nich nemůžeme chtít, aby celý svůj život prožili válením se na gauči a obcházením baráku. Vyčleňte si nějaký čas, který věnujete společně stráveným chvílím. Aktivit, které můžete podniknout je opravdu spousta.


Se učit, se učit…

| Jeden z nejlepších způsobů, jak psovi zaměstnat hlavu, je jednoduše trénink, a to ať už učíte triky, či základy výchovy. V učení triků a celkově i základů chování, se těší velké oblibě klikrtrénink, o kterém se můžete dočíst více v mých článcích Klikr - kouzelná krabička a 10+1 Mýtus o klikrtréninku. Za sebe klikrtrénink rozhodně doporučuji ze spousty důvodů – je to zábavné, psy to baví, je to rychlé, výsledky jsou téměř okamžité a především trvalé. Zkrátka klikr je skvělá pomůcka, která vám nesmírně ušetří práci. Další důvod, proč je dobré psa učit neustále něco nového je ten, že čím více toho pes umí, tím rychleji se učí další nová chování. Může se tedy zdát, že nějaké panáčkování a tlapičkování vám k ničemu není, ovšem v okamžiku, kdy se se psem vrhnete na nějaký sport, tuto výhodu uvítáte. A v neposlední řadě jakoukoli společnou prací, zvláště pak úspěšným tréninkem, zlepšujete vzájemný vztah s vaším psem.

Procházky

| Procházky jsou něco, co by mělo být samozřejmostí. Nezáleží na tom, zda máte čivavu, borderku nebo německou dogu, každý pes se jednoduše potřebuje proběhnout, protáhnou si nohy, počmuchat si větší území, než je okolo vašeho domu, setkávat se s novými podněty apod. Do procházek navíc můžete zahrnout i ostatní aktivity, např. potrénovat nějaké triky, cvičit s rušivkami, trénovat přivolání, hrát si, házet frisbee, zkrátka co vás jen napadne. Nezapomeňte ale nechat psovi také nějaký čas, kdy může být psem – tzn. čuchat si, zkoumat různé věci atd. Samozřejmě i na procházkách pamatujte na bezpečnost a pokud váš pes nemá spolehlivé přivolání, mějte ho pro jistotu připnutého na stopovačce, kterou klidně nechte v klidných a bezpečných místech tahat po zemi.

Nechte ho přemýšlet

| Hlavolamy jsem vám již přiblížila v článku Psí hlavolamy, proto je nemohu neuvést ani v tomto výčtu aktivit se psem. Hlavolamy si získávají čím dál více příznivců, a to zcela oprávněně. Jsou skvělým způsobem, jak psovi zaměstnat hlavu, naučit jej trpělivosti, sebekontrole a také relaxovat. Zvláště pak, je-li váš psík bázlivější a méně jistý, jsou pro vás hlavolamy skvělý způsob, jak mu dodat sebedůvěru a odvahu. Ve výše zmíněném článku se můžete dočíst základní pravidla a také nápady na hlavolamy, které si můžete vyrobit sami doma. A pokud by vám to nestačilo, přečtěte si knihu „Hersenwerk pro psy“, nebo vyrazte na nějaký workshop.

Zkuste psí sporty

| V dnešní době existuje opravdu velké množství různých psích sportů, kde si vybere opravdu každý. Mnoho z těchto sportů zahrnuje jisté aspekty, které jsou pro různá plemena přirozené - tím psovi poskytnete vyžití, které potřebuje ke spokojenému životu. Máte-li ovčáckého psa, vyrazte na pasení ovcí, máte-li psa, co se často začichává, vyrazte na trénink noseworku, máte-li psa, co rád hopsá, vyrazte na agility, máte-li psa, který má skvělou ovladatelnost, zkuste třeba obedience, máte-li bulíka, zkuste některý z bull sportů. Možností je opravdu spousta. Ať už si vyberete jakýkoli sport, či sporty, vybírejte pečlivě i trenéra, ke kterému budete na tréninky chodit (poptejte se např. ve facebookových skupinách nebo navštivte nějaký trénink jako diváci, kvalitní trenér by vám měl vyjít vstříc), zde bych vám poradila asi jediné – buďte nároční.

Dogfrisbee patří k velmi oblíbeným sportům, rozhodně ho taky zkuste

Dogfitness a cvičení na míčích

| Pokud chcete se svým psem dělat nějaký sport, ať už na jakékoli úrovni, je důležité, aby byl váš parťák dobře nasvalený a uvědomoval si své tělo. A ke správnému a rovnoměrnému nasvalení vám může dopomoci právě cvičení na míčích. Stejně tak zlepšíte motorické funkce svého psa, začne si lépe uvědomovat své tělo, což je u většiny sportů velmi podstatné. Z počátku se vám tato činnost může zdát divná, či ujetá, ale zkuste tomu dát šanci, navštivte nějaký seminář či workshop, pobavte se o tom s lidmi, kteří se dogfitness věnují, a uvidíte, že to všechno začne dávat smysl. Více o dogfitness se můžete dočíst v tomto článku "Cvičení na míčích".

Objevujte svět

| Máte-li alespoň trochu dobrodružnou povahu, sbalte si sváču, najděte si tipy na výlety a vyrazte. Na ještě vyšší úroveň povýšíte výlet, pokud se k vám přidá některý z pejskařských přátel. Možností je spousta – návštěva nějaké psí akce, návštěva hradů či zámků, procházka po lese, návštěva zajímavých míst, cokoli vás jen napadne, fantazii se meze nekladou. Každopádně pokud máte možnost udělat si se svým psíkem výlet na některou z větších psích akcí, např. větší závody agility, dogfrisbee, flyballu a podobně, případně třeba na Brněnské psí dny, rozhodně neváhejte, nebudete litovat. Chytnou-li vás společné potulky po lukách a hájích, koukněte na sport zvaný dogtrekking.

Objevujte svět...

Zajděte na cvičák

| Mnohým lidem přijde naprosto zbytečné s jejich psem chodit na cvičák, přeci nechtějí dělat nějaký speciální výcvik a co jiného se na cvičáku taky dělá že? Bohužel, nebo spíše Bohudík, je situace naprosto odlišná, než bývala kdysi. Asi převážná většina psích škol nabízí nepřeberné množství výcviků – od základní poslušnosti, přes školky pro štěňata až po různé psí sporty. Tak trochu si myslím, že lidé se stydí za to, že by měli jít se svým psem na cvičák. Ovšem řekla bych, že není za co se stydět, právě naopak – je to snaha svého psa správně vychovat, správně ho vést a učinit ho tedy šťastným. Stejně tak, pokud váš pes zvládá základní výcvik, zkuste s ním nějaký sport nebo aktivitu, která by bavila, jak jeho, tak i vás. I zde vám poradím, abyste opravdu důkladně vybírali trenéra, jelikož v naší zemi může dělat trenéra psů opravdu každý, což je mnohdy poněkud ku škodě.

Navštivte nějaký seminář

| Já osobně semináře absolutně miluju. Získáte tam nové informace, setkáte se s trenéry, kteří jsou třeba z opačného konce republiky, nebo i jiné země (nebo kontinentu), pocvičíte si pod jejich vedením, poznáte nové lidi, a především vám to dodá entusiasmus do další práce. Já s Mojem už byla na vícero seminářích a asi o žádném bych neřekla, že by byl zbytečný nebo mi nic nedal. Spíše naopak. Určitě nehraje roli, zda chcete seminář zaměřený na některý sport, výcvikovou metodu či třeba řešení problémového chování, v dnešní době je opravdu rozsáhlá nabídka všemožných seminářů, ve všemožných koutech země, se skvělými trenéry, stačí si jen vybrat. Asi nejvíce sdílených akcí a seminářů najdete ve facebookové skupině Psí akce.
Na seminářích zažijete spoustu skvělých zážitků a ještě se dozvíte něco nového*


Hrou ke spolehlivému přivolání

| Jedním ze způsobů, jak psa naučit přivolání v mnoha situacích, jsou tzv. přivolávačské hry. S těmito hrami přišla kanadská trenérka Susan Garrett a i u nás si získaly velkou oblibu. Pomocí těchto her se pes učí jak přivolání, tak i sebekontrolu, která je stejně důležitá jako přivolání samotné. Jak jinak chcete, aby pes běžel ihned k vám a ne k hrajícím si psům, ke kterým se chce přidat? Nebo jak jinak můžete chtít, aby pes běžel k vám, než aby si šel v parku slupnout kosti, které tam zanechali lidé po grilování? To vše je jak o zvládnutém přivolání, tak i sebekontrole. Chcete-li přivolávačské hry vyzkoušet, najděte si seminář nebo kurz, kde vám vše vysvětlí a ukáží. Pak už jen trénujte, trénujte, trénujte…

Váš pes jako váš osobní trenér

| Rádi běháte? Jezdíte na kole? Nebo naopak nejste schopni se dokopat k tomu, abyste si šli alespoň na chvíli zaběhat? Zkuste vyběhnout se svým psem a uvidíte, že běhání pro vás najednou nebude tak nesmírně otravné. Stejně tak zkuste jízdu na kole nebo na koloběžce se zapřáhnutým psem. Většinu psů běhání prostě baví, a pokud budou moci běhat s vámi, a ještě vás táhnout, pak budou nadšení. A toto jejich nadšení je občas velmi nakažlivé. Pokud se ovšem pro některý z těchto sportů rozhodnete, je opravdu nutné psíkovi pořídit dobře padnoucí postoj určený na tah a také vodítko s amortizérem (odpružené vodítko, které zabraňuje cukání jak vámi, tak i psem), a v případě běhání také sedák. Chcete-li si o těchto sportech zjistit více, pak je hledejte pod pojmy canicross, bikejöring a scooterjöring (doporučuji web Běhej se psem)

Hra

| Co by to bylo za výčet aktivit se psem, kdyby zde chyběla samotná hra…K této aktivitě asi není třeba se jakkoli rozepisovat. Hrajte si se svým psem, přetahujte se o hračky (nezapomeňte být fér a nechat vyhrávat i psa), házejte si s balonkem (s tím to nijak nepřehánějte, házení balonku hodinu v kuse není úplně ideální zábava pro psa), hrajte na honěnou, prostě co vás jen napadne. Jediné, na co bych chtěla upozornit je, abyste ke hraní se psem a jeho unavení nepoužívali lasery a jiná světélka. Pro kočky je to skvělá zábava, ovšem u psů je to jiné. Zvláště pak u ovčáckých psů, např. border kolií, tato zábava může vést k „pasení“ stínů a světel, ne-li k horším problémům. Opravdu to nedělejte, raději vezměte přetahovadlo a přetahujte se.

Ať s psíkem děláte cokoli, nezapomeňte si hrát
*Autor fotografie: Psí akce, z.s.

2 komentáře:

  1. Opět krásná práce, s napětím jsem čekal na další článek a je stejně dobrý jako ten před ním. Budu se těšit na další.

    OdpovědětVymazat

O mně

Jmenuji se Jaina, jsem grafička, amatérská fotografka, milovnice psů a především majitelka borderáka jménem Mojo. Mezi mé největší zájmy patří kynologie, etologie psů a chovatelské potřeby a o tom všem také jsou mé články.

Máte-li nějaký dotaz, nápad na článek, či recenzi, nebo nějaké připomínky, napište mi do komentářů, na mail nebo třeba na facebooku.

@pawsitive notes 2015-2020

Osvětové články




Doporučuji