sobota 8. července 2017

TIPY: Jak se připravit na štěně


Před několika lety, kdy jsem už byla rozhodnutá, že si pořídím štěndo, jsem pátrala, co všechno bych si vlastně měla připravit ještě před tím, než si ho přivezu domů. A ačkoli jsme už předtím psíka měli, tak jsem si nebyla úplně jistá a nechtěla jsem nic zanedbat. Zde máte pár nejzákladnějších tipů jak se na pořízení štěněte připravit.


Studujte, vzdělávejte se

Asi první, co byste měli před pořízením štěnda či dospělého psíka udělat, je nastudovat si něco o tomto živočišném druhu. Myslím, že každý, kdo vůbec jen přemýšlí o pořízení psa, by měl o těchto bytostech vědět i něco víc, než jen to, že mají většinou 4 nohy, 2 uši, ocas a srst.
Pes je tvor, se kterým budete dlouhé roky sdílet svůj život. Nemusíte se stát odborníky na psy, stačí si přečíst i jednu dobře zvolenou knihu (seznam knih, které stojí za přečtení, najdete ZDE) a i ta vám může poskytnout ty nejdůležitější informace, jako např. jak se psi učí nebo jak vnímají svět. Věřte mi, že pokud investujete pár hodin svého času ke zjištění těchto informací, ušetříte si mnoho nervů a vedle toho i času, který byste v budoucnu strávili nápravou naučených zlozvyků vašeho psa apod.

Vybavte se

Nedílnou součástí přípravy na štěndo, je výbavička. U většiny chovatelů (tedy těch, kteří chovají psy s PP) máte tu výhodu, že vám část výbavičky dají ke štěněti. Většinou dostanete obojek, vodítko, nějakou hračku a krmivo, na které je štěndo zvyklé. Bohužel to ale není pravidlo, takže je lepší být připraven na vše, případně se s chovatelem domluvit.
A co by tedy mělo v této výbavičce být? Jednoznačně obojek (nebo ideálněji postroj), vodítko, misky, hračky (ne jednu, ne dvě, prostě hračky), kvalitní krmivo (či maso, pokud se rozhodnete krmit barfem a máte vše nastudováno), nějaké pamlsky a pelíšek či boudičku (nebo klec). Toto jsou věci, které byste ideálně měli mít doma ještě, než si přivezete štěndo. Je sice fakt, že u takového postroje se špatně odhaduje velikost, každopádně jsou k dostání nastavitelné postroje, které vaše štěndo může mít prakticky od nějakých 2,3 měsíců, až do dospění (u středních psů…u větších je to trochu složitější a těch postrojů za tu dobu pořídíte asi víc).

Hraček pro štěndo není nikdy dost, ani pro dospělého psa :)

Připravte vhodné prostředí

Štěňata jsou zvídavá stvoření a moc ráda vše žužlají. Proto se pokuste dát z jejich dosahu vše, co by žužlat neměly – především kabely, prodlužovačky, či květiny (u květin ještě doporučuji si zjistit, zda nejsou pro psy jedovaté). K zajištění kabelů jsou dnes k sehnání všemožné lišty, kterými kabely jednoduše zakryjete, a štěně se k nim nedostane.
Na co se zapomíná asi nejvíce, je podlaha. Asi si říkáte, jak máte připravit podlahu na příchod štěněte a hlavně proč. Kluzká podlaha totiž může mít negativní vliv na vývoj kloubů štěněte, což může v dospělosti vést k vážným vadám pohybového aparátu, jako je např. dysplazie. Máte-li v bytě lino, plovoucí podlahy, parkety nebo dlažbu, pořiďte si alespoň do dvou hlavních místností, kde se bude vás budoucí psík pohybovat, zátěžový koberec, či běhouny. Je pravda, že zátěžový koberec není úplně estetická záležitost, každopádně poskytne vašemu štěněti prostor pro správný vývoj kloubů a tím do budoucna ušetříte spoustu peněz, které byste následně museli investovat do veterinární péče a medikamentů. A nechcete-li zátěžák, pořiďte si běhouny, které jsou rozhodně estetičtější.

Myslete na vše

Další z věcí, které byste si měli zjistit, je dostupnost veterin ve vašem okolí, případně veterin s pohotovostí, jelikož se štěnětem budete navštěvovat veterináře v následujících měsících především kvůli očkování (na toto doporučuji aplikaci GetVet). U veterinářů také doporučuji si zjistit recenze od co největšího počtu lidí, ty můžete najít např. ve facebookových pejskařských skupinách. Veterináře, kterým se naopak vyhnout můžete najít ve skupině „Veterináři, které v žádném případěnedoporučujeme a bojkotujeme je“.
Neméně užitečné také je si najít ve vašem okolí dobrý cvičák, který budete se svým psíkem navštěvovat. Každopádně si dejte záležet s výběrem jak cvičáku, tak i samotného trenéra. Opět si zjistěte recenze co nejvíce lidí, jeďte se podívat na hodinu, ať vidíte, jak daný trenér se psy pracuje apod. Nic vás nezavazuje k tomu, že pak musíte cvičák navštěvovat doživotně, samozřejmě nemusíte, ale pro získání základů, či všemožných rad, je to více než užitečné.


Určete si pravidla

Jednou z nejdůležitějších pravidel ve výchově psa je dodržování pravidel. Ta byste měli nejen vy, ale všichni členové vaší domácnosti, u psa dodržovat již od útlého věku, ideálně od prvního dne, kdy si štěně přivezete domů. Chcete-li si ušetřit práci, stanovte si pravidla ještě předtím, než si štěně přivezete a opravdu striktně trvejte na jejich dodržování. Většina psů potřebuje opravdu černobílá pravidla. Pokud nechcete, aby váš pes nelezl na gauč, pak na gauč nesmí. Ne, že ho jednou necháte a pak jej budete trestat za to, že si dovolil na gauč vylézt. Stejně tak pokud např. nechcete, aby váš pes chodil do ložnice, či do dětského pokoje, pak tam nesmí 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 12 měsíců v roce. Pokud polevíte v dodržování těchto pravidel, ztěžujete tím práci sami sobě a psovi tím děláte bordel v tom, co vlastně smí nebo nesmí.

A co říci na závěr? Štěstí přeje připraveným :)

Co vy? Jak jste byli připravení na příchod štěnda do vaší domácnosti? A co byste udělali jinak?

Zdroj titulní fotografie: handipet.org

2 komentáře:

 1. Já bych asi postroj neoznačovala za ideální na začátek. Třeba moje fena na postroji automaticky víc tahá, na obojku ne. Začínala jsem ji učit na vodítku s obojkem, postroj dávala jen na delší procházky, a jsem za to ráda, protože se nějak naučila vidět v tom rozdíl. Jako třeba - jo, mám obojek, tak to jdem do města nebo tak celkově mezi lidi. Mám postroj, tak to jdeme jančit.

  Vhodné prostředí se může člověk asi jen snažit vytvořit. Nikdy to nejde úplně a dotváří se stejně až za pochodu se štěnětem. Ne, opravdu jsem nevěděla, že i přes zavřené dveře zvládne vlézt do koupelny a rozcupovat 8 rolí toaleťáku a roznosit je všude, netušila jsem, že vysype odpaďák zavřený ve skříňce v kuchyni.
  Je možný se připravit na takový ty věci, co očekáváš. Nebudu nechávat na dosah jedovatý kytky, zabezpečím věci, co by na sebe mohl stáhnout, shodit, o kterých vím, že by mu mohly ublížit, ale nikdy to nejde stoprocentně.

  Já si prostě myslím, že člověk není připravený nikdy. Nikdy navíc není ideální doba, vždycky je někde něco špatně. Nakonec nezbyde než se naučit fungovat s tím, co nám bylo dáno, co jsme si tak nějak v tom životě vylosovali a soužití se psem dopilovat. Nikdy se nejde připravit, když nevíš na co. A že není pes jako pes, to určitě obě moc dobře víme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za komentář,
   co se týče obojků x postrojů, sama jsi to napsala, tvoje fena má tendenci tahat na postroji, protože ty si jí naučila slušně chodit na obojku, ale na postroji ne :) postroj doporučuju pro štěňata proto, že prostě štěně se musí nejdřív naučit slušně chodit na vodítku a na to je ideální postroj, protože prostě občas zatáhne ať už chceme nebo ne, neznám nikoho, kdo by 100% času, co měl štěndo na vodítku trénoval správnou chůzi na vodítku...proto postroj, protože zatáhnout může a když zatáhne, je to bezpečné pro jeho vývoj a především krk
   samozřejmě, že se v tom naučila vidět rozdíl, psi poznají rozdíl i mezi jednotlivými postroji...znám psy, kteří ví, že když maj na sobě postroj na tah, tak se jde běhat a tahat, ale když na sobě mají třeba norský postroj, pak ví, že se má jít v klidu, bez tahu :) oni opravdu dokáží rozlišovat i takovéto detaily :)

   a samozřejmě nikdy nic nebude 100%...ani kdyby člověk moc chtěl...článek jsem psala spíš jako tipy pro lidi, jak se co nejlépe připravit, ne jak se 100% připravit :) to ani nejde :)

   Vymazat

O mně

Jmenuji se Jaina, je mi 29 let, jsem grafička, amatérská fotografka, milovnice psů a především majitelka borderáka jménem Mojo. Mezi mé největší zájmy patří kynologie, etologie psů a chovatelské potřeby a o tom všem také jsou mé články.

Máte-li nějaký dotaz, nápad na článek, či recenzi, nebo nějaké připomínky, napište mi do komentářů, na mail nebo třeba na facebooku.

@pawsitive notes 2015-2019

Osvětové články
Doporučuji