čtvrtek 28. května 2015

10+1 zajímavost o psech: Psí smysly


Ke spokojenému soužití se psy je často potřeba pochopit jejich vnímání tohoto světa a někdy tomu i podřídit situaci. Psi jsou úžasné bytosti a často je bereme do podmínek, které jsou jim silně nepříjemné a stresují je, ale nám jako lidem nepřijdou nijak zvláštní. Zkuste si představit svět pouze v odstínech žluté, modré a šedé nebo svět, který nevnímáte prvotně zrakem, ale nezměrným množstvím pachů a vůní...1. Otisk čenichu psa je stejně jedinečný a individuální jako lidský otisk prstů.

2. Oko psa je citlivější, než lidské oko za šera. Psům díky tomu stačí pouhá čtvrtina světla (kterou by potřeboval člověk), aby v noci či za šera viděli.

3. Psi vnímají barvy, ovšem vnímají menší množství barev než lidé. Ve zkratce psi vidí svět v modro-žlutých odstínech. Jako žlutou barvu vidí např. zelenou a oranžovou, fialovou jako modrou a červenou vidí jako tmavě šedou až černou.

4. Psí čenich je často vlhký proto, že tato tekutina (hlen) pomáhá rozpouštět a lépe analyzovat molekuly různých pachů.

5. Srst psů funguje jako izolace před vnějšími vlivy - v létě před teplem, v zimě před chladem. Ovšem kromě toho jejich srst izoluje i teplo vytvářené tělem a brání jeho ochlazování, proto se psi v teplých dnech ochlazují silným supěním a potí se na tlapkách.

6. Psí čich je mnohem sofistikovanější než ten lidský. Obrazně řečeno - necháte-li člověka přičichnout ke guláši, ucítí guláš, ovšem necháte-li ke guláši přičichnout psa, ucítí jednotlivé ingredience, které guláš obsahuje.

7. Největší rozdíl ve sluchu psů a lidí spočívá ve slyšitelnosti vysokofrekvenčních zvuků. Mladí lidé se zdravým sluchem slyší zvuky až o frekvenci 20 000 Hz, psi ovšem slyší zvuky až v rozmezí 47 000 Hz - 65 000 Hz.

8. Na psím nose je mimo jiné také umístěno jakési tepelné čidlo, které se u psů rozvíjí již po narození - proto ještě slepá štěňata často kmitají hlavou ze strany na stranu, jelikož hledají zdroj tepla - svou matku.

9. Psi oplývají sadou hmatových čidel, která lidé neznají - jejich "vousy" na tlamě. Ve skutečnosti se spíše jedná o jakási tykadla, díky kterým pes vnímá předměty v blízkosti jeho tlamy. Z každého tohoto "vousového tykadla" pes získává informace, díky kterým je např. i jistější při chůzi v šeru apod.

10. S výjimkou tepelného čidla na nose, psi zaznamenávají čidly pouze chlad, kterému se snaží ve většině případů vyvarovat. Neznamená to, že by psi nevnímali teplo, jen ho vnímají velmi slabě a např. velké horko pes vnímá skrze receptory vnímající bolest.

11. Psí zrak je obzvláště citlivý na změny prostředí, proto psi skvěle vnímají jakýkoliv pohyb. Např. podle výsledků studie s policejními psy, byli psi schopni rozpoznat pohybující se objekt až na vzdálenost 900m, ovšem tentýž objekt nedokázali rozpoznat na vzdálenost 585m, pokud se nepohyboval.Informace pro tento článek jsem čerpala především v knize Stanleyho Corena - Co má pes na mysli, kterou doporučuji v článku 10+1 skvělá kynologická kniha, kterou byste si měli přečíst.

Žádné komentáře:

Okomentovat

O mně

Jmenuji se Jaina, jsem grafička, amatérská fotografka, milovnice psů a především majitelka borderáka jménem Mojo. Mezi mé největší zájmy patří kynologie, etologie psů a chovatelské potřeby a o tom všem také jsou mé články.

Máte-li nějaký dotaz, nápad na článek, či recenzi, nebo nějaké připomínky, napište mi do komentářů, na mail nebo třeba na facebooku.

@pawsitive notes 2015-2020

Osvětové články
Doporučuji